cos

Main Menu

The Sims 2 – kontynuacja słynnego The Sims - symulatora życia, w którym sterujemy życiem stworzonej rodziny. Została stworzona przez firmę Maxis i Willa Wrighta. Wydana została przez firmę EA Games w dniu 14 września 2004 roku i niemal natychmiast stała się najbardziej dochodową grą w historii (mówi się, że w ciągu 10 dni sprzedaży, z półek zniknęło około miliona kopii). Od 2008 roku sprzedano ponad 100 milionów kopii, włącznie z dodatkami i akcesoriami. W Polsce gra została wydana nieco później, 17 września 2004 roku. Już w ciągu dziesięciu dni od tej daty biła rekordy sprzedaży, oszacowano, że było to ponad milion kopii, tym samym stała się wówczas najbardziej dochodowym tytułem w historii firmy. 22 lipca 2014 roku gra przestała być wspierana, a wszystkie osoby które zakupiły grę i aktywowały ją na platformie Origin, dostały wszystkie dodatki za darmo. Jest to sequel The Sims.

The Sims™ 2 to zupełnie nowa generacja The Sims. Ta gra umożliwia tworzenie i sterowanie simami. W The Sims 2 każdy może pokierować życiowymi losami swoich Simów. Bądź ich towarzyszem podczas dzieciństwa, młodości i dorosłości. Simy rozpoczynają życie z osobowością, którą im nadajesz (lub którą dziedziczą po rodzicach). Osobowość kształtuje się pod Twoim wpływem i na podstawie Twoich wyborów. Podczas swojego życia Simy kolekcjonują wspomnienia, na podstawie których określana jest ich osobowość, możliwości wyboru i sposób ich zachowania. Życiowe doświadczenia mogą mieć krótkotrwały lub długotrwały efekt na stosunkach między członkami rodziny lub przyjaciółmi. Doświadczenia Simów z dzieciństwa mogą mieć wpływ na ich dalsze życie i związki z innymi. Twoje Simy mogą nawiązywać przyjaźnie lub robić sobie najgorszych wrogów. Twoje Simy zamieszkują realistyczny i tętniącym życiem trójwymiarowy świat, którzy tworzysz. Budując dom, będziesz mógł skorzystać z wielu interesujących opcji, dzięki którym postawisz piętra, strych i spadzisty dach. Możesz wybierać spośród setek nowych przedmiotów i obiektów. Wiele z nich można dostosowywać w trakcie gry do własnych upodobań. Gdy już wybudujesz wymarzony dom, będziesz mógł zrobić zbliżenie i przyjrzeć się życiu Twoich Simów. Rzuć okiem na to co mają w lodówce i zobacz wyrazy ich twarzy. The Sims™ 2 oferuje wiele nowych możliwości, które wprowadziliśmy w odpowiedzi na prośby fanów gry. Dlatego możecie być pewni, że rozgrywka w drugiej części będzie niesamowicie rozbudowana i dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. Opcja tworzenia Simów umożliwi kreowanie wyjątkowych i niesamowicie szczegółowych twarzy. Można wybierać różnorodne fryzury, makijaże i akcesoria. Dostępny jest szeroki asortyment ubrań: codziennych, oficjalnych i zwariowanych. Podtrzymując tradycję umożliwiania graczom dostosowywania rozgrywki, The Sims 2 oferuje opcję wykorzystywania elementów przygotowanych w innych programach.

The Sims 2 podobnie jak jego poprzednik polega na tworzeniu i kierowaniu życiem istot, nazywanych Simami. W grze tej buduje się też domy, mieszkania (w blokach - tylko z dodatkiem Osiedlowe życie), różne parcele publiczne, aż w końcu powstają całe miasta - otoczenia. Simowie rodzą się, uczą, chodzą na randki (z dodatkiem Nocne życie), płacą rachunki, pracują, zakochują się, mają dzieci, jedzą, starzeją, aż w końcu umierają. W The Sims 2 wprowadzono po raz pierwszy Edytor Miasta

Pojęcie kosmity i problematyki obcych pojawiło się już w Prawdziwej historii Lukiana z Samosat i w Opowieści o zbieraczu bambusu, a następnie spopularyzowane zostało w literaturze science fiction.

Nie ma w chwili obecnej wiarygodnych danych naukowych o istnieniu inteligentnych istot pozaziemskich, choć wielu naukowców zajmujących się astronomiąastrobiologią i filozofią jest zdania, iż choćby z przyczyn statystycznych gdzieś we Wszechświecie musi istnieć życie, w tym życie świadome. Sprzeczność między brakiem oczywistych dowodów na istnienie kosmitów a koniecznością ich istnienia wynikającą z powszechnie akceptowanych teorii naukowych określa się jako paradoks Fermiego.

Temat ten pojawia się też wśród filozofów. W lutym 2011 roku 17 artykułów w Philosophical Transactions of the Royal Society omawiało tę kwestię. Michael Shermer przypuszcza na łamach Świata Nauki, że cywilizacja tak rozwinięta, by nawiązać kontakt, będzie też nastawiona pokojowo, uzasadniając, że ludzkość wraz z rozwojem cywilizacji staje się bardziej pokojowa[1].

 

 

Popularność uzyskała m.in. teoria Ericha von Dänikena, według której kosmici odwiedzali Ziemię już w czasach prehistorycznych. Paranauka zajmująca się tym zagadnieniem to paleoastronautyka. Istnieją również teorie spiskowe przypisujące im ukryty wpływ na wydarzenia obecne.

 

 

Niektórzy ludzie uważają, że widzieli ich przylatujących w statkach kosmicznych (UFO) lub innego typu obiektach i byli przez nich „wzięci” celem badań i eksperymentów bądź zaginęli.

Według Susan Blackmore wspomnienia tego typu mogą pojawiać się np. podczas snu w wyniku zaburzeń zegara biologicznego. Tego typu wspomnienia zbliżone są do efektu tzw. śmierci klinicznej, gdy po traumatycznych wydarzeniach jednostkom wydaje się, iż spotkały się z bóstwem czy Bogiem (w zależności od przynależności do kręgu kulturowego i wyznawanej wiary). W obu przypadkach doznania są na tyle silne, że tego typu osoby są silnie przekonane o realności tego typu wydarzeń.

 

Przypuszczenia na temat ewentualnego nastawienia kosmitów są tematem licznych utworów fantastyczno naukowych oraz filmów. Do powieści poruszających tę tematykę należą m.in. SolarisOstatni i pierwsi ludzieDzienniki gwiazdowe ,Wojna światów Wśród filmów wymienić można serię ObcyAvataraMojego własnego wrogaPredatoraGwiezdne wrota. Inne popularne media o tej tematyce to m.in. seria gier komputerowych Mass Effect, serial Star Trek, komiks Valerian.

 

 

 

 

 

 

 

 Sport to zdrowie – Naturalny suplement usprawniający funkcjonowanie umysłu.

O wpływie sportu na procesy poznawcze.
 

Idziesz do pracy i masz trudności w skoncentrowaniu się na pewnych zadaniach.Zbliża się termin ważnego dla Ciebie egzaminu a Ty z trudem zapamiętujesz kolejne strony pełne nowej wiedzy. Zauważyłeś, że Twoja reakcja za kierownicą jest spowolniona i chciałbyś poprawić bystrość umysłu albo podkręcić pamięć wzrokowo przestrzenną, i szybciej odnajdywać się podczas pobytu w dużym mieście. Kuleje Twoja samoocena i samodyscyplina?

Jest na to sposób! Okazuje się, że i tu przydatny może być sport i aktywność fizyczna.

Wystarczy już 30 minut ćwiczeń. I regularność. Badania pokazują, że regularne uprawianie sportu z umiarkowaną lub dużą intensywnością (ale nie przetrenowywanie się bo wtedy efekt może być odwrotny) wpływa na poprawę funkcjonowania poznawczego (m. in. koncentrację, pamięć i zdolność uczenia się). Chroni też przed pogarszaniem się pamięci i spowalnia procesy demencyjne u osób starszych (i nie tylko).

Sport jest jednym z lepszych środków prewencyjnych, hamuje rozwój chorób otępiennych, zwłaszcza Alzheimera. Warto zatem zachęcać seniorów do aktywności fizycznej. Nic tak bardzo nie pogarsza sprawności umysłowej starszych ludzi jak bierne i samotne przebywanie w czterech ścianach swojego domu. Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby tu organizowanie zajęć kierowanych specjalnie do osób starszych. Zajęć poprzedzonych odpowiednią kampanią społeczną zachęcającą do takiej aktywności, np. poprzez pokazywanie przykładów osób starszych, aktywnie spędzających czas.

fotolia_66004066_subscription_monthly_m_rjttap-jpeg

A co z najmłodszymi? Jak aktywność fizyczna wpływa na osiągi w nauce? W przypadku dzieci, zwiększenie ilości czasu przeznaczonego na aktywność fizyczną (w tym również zwiększenie liczby godzin wychowania fizycznego) nie wpływa negatywnie na wielkość osiągnięć w nauce (Trudeau i Shephard 2008).

Badanie pokazują zależność wprost odwrotną. A więc u uczniów, u których zwiększono ilość godzin poświęcanych na sport w szkole, statystycznie zanotowano podwyższenie średniej ocen otrzymywanych na egzaminach państwowych. Z badań wynika, że przyczyną poprawy wyników w nauce nie jest bezpośrednio wzrost sprawności fizycznej. Ale wypracowywanie w toku regularnych treningów cech psychologicznych, takich jak koncentracja, samodyscyplina, wyższa samoocena czy bardziej pozytywny obraz samego siebie, które są niezbędne w sporcie.

Cechy mentalne wypracowane na boisku, sali treningowej czy trasie zostają natomiast przenoszone na inne sfery życia. W okresie środkowej adolescencji intensywne ćwiczenia fizyczne w czasie około 30 minut zwiększają też umiejętności poznawcze takie, jak giętkość poznawczą, pamięć operacyjną i zdolność utrzymywania uwagi. Można wnioskować, że u osób starszych również.

Adolescenci regularnie uprawiający sport mają również rzadziej problemy psychiczne w późniejszym, dorosłym życiu niż ich rówieśnicy nie podejmujący aktywności fizycznej. Warto jeszcze podkreślić, że zakres poprawy funkcjonowania poznawczego może dotyczyć tylko poszczególnych funkcji. Prawdopodobnie zależy to od rodzaju dyscypliny. Przykładowo usprawnienie pamięci może odnosić się do pamięci wzrokowo przestrzennej, a jednocześnie wpływ na pamięć werbalną może być niewielki.

Co stoi u podstaw poprawy wydajności umysłu? Kilka zdań o biochemii pamięci i koncentracji.

Za oddziaływanie sportu i aktywności fizycznej na pamięć odpowiada prawdopodobnie substancja o tajemniczo brzmiącej nazwie BDNF, której poziom zależy od aktywnościfizycznej i jest podwyższony podczas wyczynów sportowych. BDNF (ang. Brain Derived Neurotrophic Factor neurotropowy czynnik pochodzenia mózgowego) to białko wydzielane przez układ nerwowy, które należy do rodziny czynników wzrostu nerwów. Natomiast przyczyną zahamowania lub spowolnienia rozwoju chorób otępiennych, zwłaszczaAlzheimera, jest zmniejszenie odkładania się beta amyloidu, szkodliwego białka, w OUN (ośrodkowym układzie nerwowym) u osób aktywnych fizycznie.

Duże stężenie beta amyloidu prowadzi do powstawania problemów demencyjnych. Podczas wyczynu zmienia się również poziom koncentracji, co możemy zaobserwować przy pomocy elektroencefalografu (EEG). U sportowców wyczynowych następują zmiany w zakresie fal alfa w pewnych obszarach mózgu, które są charakterystyczne dla intensywnego przetwarzania bodźców wzrokowo przestrzennych i kontroli procesów uwagi. Pobudzenie odpowiednich obszarów mózgu i redukcja pobudzenia w innych obszarach może być również rezultatem procesu polegającego na ograniczaniu zbędnych informacji.

fotolia_42875925_subscription_monthly_m_jfygka-jpegJak konkretnie trenować?

Kilka podstawowych szczegółów. Najlepsze efekty przynoszą ćwiczenia z umiarkowaną lub dużą (ale nie za dużą) intensywnością, które trwają co najmniej 30 minut. Badania wykazały, że połączenie treningu aerobowego (tzw. kardio) i anaerobowego (siłowego) może przynieść lepsze wyniki niż same ćwiczenia aerobowe.

I dalej treningi przez 1 miesiąc dają podobne efekty na funkcjonowanie poznawcze co trenowanie przez 5 miesięcy. Natomiast regularne ćwiczenia fizyczne przez co najmniej 6 miesięcy przynoszą już lepsze wyniki (Colcombe, Kramer 2003).

A zatem warto być cierpliwym i wytrwałym. W końcu dobra motywacja i determinacja są podstawą sukcesu. Rise and win! Bibliografia: A. Łuszczyńska, Psychologia sportu i aktywności fizycznej. Zagadnienia kliniczne, PWN, 2012

 

Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved.